ÇEV'in çağdışı burs verme kriterleri

ÇEV’in burs kriterleri; din, mezhep ve etnik köken olarak öne çıkmış. Bir öğrencinin burs talebi:”Çok ihtiyacı var ama İHL’li” diye geri çevrilirken, başka bir öğrenciye:”Alevi, hemen verelim” notu yazılmış.

HELİN ŞAHİN’in haberi

ERGENEKON terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturmada Genel Merkezi aranan ve Genel Başkanı “firari şüpheli” konumunda olan Çağdaş Eğitim Vakfı’nın (ÇEV), burs verdiği öğrencileri, çağdışı bir zihniyetle ayrımcılığa tabi tuttuğu ve öğrencileri din, dil ve mezheplerine göre fişlediği ortaya çıktı. ÇEV’in 2005-2006-2007 yılı hesap ve işlemleri hakkında, İstanbul İl Dernekler Müdürlüğü, İl Vergi Dairesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı denetim sonucu hazırlanan raporda ilginç tespitler yeraldı.

ÇAĞDIŞI BURS KRİTERLERİ

ÇEV’İN burs kriterleri de tartışma yaratacak cinsten. ÇEV’in, burs verirken, öğrencilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadıklarına değil; dilleri, dinleri ve sosyal hayatlarına bakıldığı iddiası da raporda yer aldı. Y.T.Ü. öğrencisi S.Ç’nin burs talebinin reddedilme gerekçesi, şaşkınlık yarattı. S.Ç. için yapılan değerlendirmede: “İmam Hatip Lisesi’nden geliyor. İhtiyacı çok var ama bana biraz gerici bir genç gibi göründü-Hayır.” ifadelerine yer verilmiş. Ahasker Ahaskerov isimli yabancı bir öğrencinin burs talebi ise:”Resmen takiyye yapıyor-Hayır” notuyla reddedilmiş.

IRK, DİN VE MEZHEP AYRIMI

RAPORDA: vakıf yöneticilerinin, burs verecekleri öğrencileri; din, ırk ve mezhep ayrımı yaparak belirledikleri; burs vermede Alevi ve Kürt öğrencilere öncelik verdikleri belirtiliyor. Raporda, burs talebi kabul edilen bazı öğrencilerin karşılarına düşülen notlar şaşkınlık yarattı. Irk, din ve mezhep ayrımı yapıldığı iddialarını doğrulayan notlardan bazıları şöyle: “C.H. İ.Ü İletişim. Alevi-Hemen verelim”, “N.Ö. İ.Ü. Cerrahpaşa. Şeriata kesin karşı”, “M.M.Ş. İ.Ü. Cerrahpaşa. Kürt ve akıllı bir çocuk. Olumlu”.

BASKIYA DELİL: BURS YÖNETMELİĞİ

ÇEV’İN, burs verdiği öğrencileri, eylemlere; mitinglere; sosyal ve siyasal faaliyetlere katılmaya zorladığı iddiaları da ÇEV Burs Yönetmeliği’yle delillendirildi. ÇEV Burs Yönetmeliği’nin 14. maddesi 4. bendinde: “ÇEV’den burs almaya hak kazanmış öğrenciler, Vakfın yapmış olduğu etkinliklere, sosyal ekonomik ve siyasal faaliyetlerine katılmak zorundadır. Katılmadığı takdirde o ayki öğrenim bursu kesilebilir” deniliyor.

YALANCI TANIKLIK YAP YAZLIĞIM SENİN OLSUN

ERGENEKON firarisi, ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer’in adı, ikinci iddianamede yer alıyor. Yaşer, e-mail gönderdiği kişiye, Fettullah Gülen davasında yalancı tanık olması karşılığında, Bodrum’da villa vermeyi vaat ediyor.

‘’gyasen@süperonline.com’’ adresinden 5 Ocak.2002 tarihinde, ‘’hayricanoz’’ lakaplı kişiye gönderilen e-postada şu ifadelere yer veriliyor: “… Ortak görüş ikimizin en kısa zamanda Nuh …… giderek; görüntü ve seslerin montaj olduğu, böyle bir konuşmanın geçmediğini söylememiz gerekiyor. Yoksa çok kötü olacak; benden bu fedakarlığı esirgeme lütfen. Cumhuriyeti, Atatürk’ü seviyorsan, lütfen, Nuh Bey’e gidip ifade verelim. Konuştuklarımızı inkar edelim. Bak eğer bu fedakarlığı yaparsan Bodrum’daki yazlığımı, hemen, sana vermeye hazırım. Telefon açma, dinleniyor; acele e-mail çek. G.Yaşer.’’

YİNE ‘gyasen@süperonline.com’’dan 23 Ocak 2002 günü ‘hayricanoz’’ lakaplı kişiye gönderilen e-postada:

“Sevgili Mesut, Fettullah’ın davasıyla ilgili aleyhte, yeni tanıklar bulmamız lazım. Bizim avukat, Hüseyin Bey mahkemenin aleyhimize doğru gittiğini; Eyüp ve Serhat alçaklarının da her an karşı tarafa dönebileceğini söyledi. Şu bizim Serhat’ın, bir akrabası varmış. Cihat isminde bir çocuk. Biraz para vererek, Fettullah aleyhinde mahkemeye çıkartmayı düşünüyorum” diyor. Yaşer aynı postada: “Durumlar bildiğin gibi değil. Acilen, yeni tanıklar bulmamız lazım. Fevzi…Paşa ve Kemal Yavuz Paşa vasıtasıyla görüştüm. MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç ile bir kez daha bu konuda görüşeceğiz. (…) Dünya Kiliseler Birliği ile Lionslar’dan, Arif Bey vasıtasıyla, para yardımı sözü aldım. Hiç korkma; herşey yoluna girecek.” diyor.

İZİNSİZ YARDIM ALMIŞLAR

ÇEV’İN, izinsiz olarak ,aralarında Dünya Kiliseler Birliği başta olmak üzere; Operation Carifornia Inc ve Charlies Aid Faundation gibi yabancı kuruluşlardan; yüklü miktarlarda bağış almış. ÇEV, Marmara depremi sonrası, Kiliseler Birliği’nden, “Mağdur olan öğrencilere destek” adı altında, toplam 185 bin dolar almış.

Star gazetesi

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , ,


%d blogcu bunu beğendi: