Türkiye'de Kaç Böbrek Hastası Var ?

Toplam 5 milyon 600 bin böbrek hastası bulunan Türkiye’de, her 100 kişiden birinin potansiyel böbrek hastası olduğu ifade edildi.

Türkiye’de 5 milyon 600 bin böbrek hastasının bulunduğu, bunların tedavilerine önem verilmezse kısa bir süre sonra diyaliz makinelerine bağlanmak zorunda kalacaklarından böbrek nakli adayı olacakları belirtildi.

Avrupa Birliği Hipertansiyon uzmanı, Ulusal Böbrek Vakfı ve Hipertansiyon Derneği Kurucu Başkanı, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji ve Hipertansiyon Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Sağlıker, yaptığı açıklamada, böbreklerin çok önemli organlar olduğunu, kalbin sürekli attığı kan miktarının yüzde 20’sini böbreklerden aldığını belirtti.

Böbreklerin, vücudun beşte biri kadar önemli olduğunu vurgulayan Sağlıker, her biri 50 ila 100 gram arasında değişen ağırlığa sahip böbreklerin yaşamsal fonksiyonunun büyük olduğunu söyledi.

Sağlıker, Türkiye’de 160 bini Adana’da olmak üzere toplam 5 milyon 600 bin böbrek hastası bulunduğunu belirterek, her 100 kişiden birinin potansiyel böbrek hastası olduğunu ifade etti.

Türkiye’de yılda ancak bin kişiye böbrek nakli yapılabildiğini ve bunun çok yetersiz olduğunu belirten Sağlıker, “Böbrek bekleyen 60 bin hastaya her yıl yüzde 10 hasta ekleniyor ve tedavi yöntemleri teşvik edilmezse 2025 yılında bu sayı 277 bine çıkacak.” dedi.

Böbrek hastalığa neden olan tansiyon ve şeker hastalıklarının önüne geçmek gerektiğini belirten Sağlıker, “Türkiye’de 17,5 milyon hipertansiyonlu olmasına rağmen kimse bu rahatsızlığının farkında değil. Ancak, hastaneye gidince öğreniyorlar. Bunun yanında Türkiye’de son yıllarda şeker hastaları da artıyor. Şeker rahatsızlığı böbrek hastalarının yüzde 30 ve 40’ını teşkil ediyor. Tansiyon ve şeker rahatsızlıklarını tedavi edebilirsek, böbrek hastalığı kalmaz.” diye konuştu.

Böbrek hastalığına yakalanmamak için tuz tüketiminden kaçınılması gerektiğini anlatan Sağlıker, günlük tuz tüketiminin insan sağlığı açısından ortalama 4-6 gram olması gerekirken, Türkiye’de bunun 12 gramı bulduğuna, Çukurova yöresinde ise 18-20 grama ulaştığına dikkat çekti.

Sağlıker, böbrek hastalığınına en fazla stresli meslekler olduğu için askerler, pilotlar, siyasiler, polisler, öğretmenler ve doktorlarda rastlandığını sözlerine ekledi.

Kaynak : TRTHaber

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , ,


%d blogcu bunu beğendi: