20 YTL’ye 1 yıl tüm müzeler bedeva – Müzelere bedava Giriş Kartı

Kültür Bakanlığı, yerli turistler için önemli bir hizmet! 20 YTL’ye alınacak Müze Kart, ile bakanlık bünyesindeki 180 müze ve 130 ören yeri 1 yıl boyunca ücretsiz gezilebilecek.

Halkımız, müzeleri pahalı bulduğu ya da bilmediği için ziyaret etmiyor. Yerli turizm açısından büyük bir yara haline gelen bu konu, Kültür Bakanlığı’nın hazırladığı ‘müze kart’la büyük ölçüde azalacak.

DOSİMM ve Müze-Anıtlar Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa hazırladığı ve TÜRSAB’ın sponsorluğuyla hayata geçen projeyle 20 YTL ödeyerek ‘müze kart’ çıkaracak her Türk vatandaşı, bir yıl boyunca Kültür Bakanlığı bünyesindeki 180 müze ve 130 ören yerini ücretsiz gezebilecek. ‘Müze kart’, müze ve ören yerleri gişeleri ile ‘www.müzekart.com adresinden temin edilebilecek.

Sadece 40 saniyedehazırlanabilen kartı çıkarmak için nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet yeterli. ‘Müzekart’ projesinin dün İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “En çok yabancı ziyaretçi alan ve turizmden en fazla gelir elde eden ilk 10 ülke arasındayız. Bunu ilk 5′e taşımayı hedefliyoruz. Bir başka hedefimiz de, Türkiye’yi ziyaret etmenin bir itibar konusu olması. Ama öncelikli hedefimiz kültür ve tarih konusundaki zenginliklerimizi kendi insanımıza tanıtmak.” diyerek bakanlığın izleyeceği yolu işaret etti.

“Artık bir kartla Türkiye Cumhuriyeti’nin zenginliklerini sahiplenebileceksiniz.” diyen Günay, yılda 2 milyon müzekart satmayı hedeflediklerini belirtti.

“80′li yıllarda dövize ihtiyacımız vardı, dışarı yöneldik. Müzelerde ve tatil merkezlerinde kendi vatandaşımızı unuttuk.” diyen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da projeye sponsor olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Topkapı Sarayı’nı gezmek için 10 YTL, Harem bölümü için de 10 YTL ücret ödemek gerektiği göz önüne alındığında ‘müzekart’ın avantajı daha net ortaya çıkıyor.

Zaman

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


%d blogcu bunu beğendi: